Projekt pn. „Bliscy nie krzywdzą - bliscy kochają II”, finansowany ze środków funduszy norweskich i środków krajowych w ramach Programu „Sprawiedliwość”, realizowany jest w imieniu Gminy Miejskiej Bartoszyce, przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach.
Przedsięwzięcie jest realizowane w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Integracji Osób Niepełnosprawnych SION w Bartoszycach i jest skierowane do następujących grup Uczestników:
- 50 osób starszych i niepełnosprawnych,
- 10 opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych,
- 10-osobowej grupy dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami,
- 40 przedstawicieli służb, instytucji i organizacji pozarządowych, działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz obszarze wspierania osób starszych i niepełnosprawnych.
W sposób pośredni w przedsięwzięciu będą uczestniczyć mieszkańcy Bartoszyc oraz najbliższe otoczenie Uczestników Projektu.
Cel Projektu: Poprawa funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie
W ramach przedsięwzięcia zaplanowano następujące rezultaty:
1. Rozwój wsparcia dla osób doznających przemocy w rodzinie, należących do grup ze szczególnymi potrzebami, który będzie realizowany m.in. poprzez:
- działania o charakterze informacyjnym i szkoleniowym w zakresie nabycia przez osoby niepełnosprawne i starsze niezbędnej wiedzy i umiejętności umożliwiających reagowanie w sytuacji zagrożenia (m.in. techniki samoobrony, pierwsza pomoc przedmedyczna);
- szkolenia dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, m.in. w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz podniesienia umiejętności pielęgnacyjnych.
2. Rozwój profilaktyki w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, realizowany m.in. poprzez:
- działania na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami z rodzin dotkniętych, bądź zagrożonych przemocą (m.in. warsztaty oraz spotkania grupowe i indywidualne ze specjalistami);
- konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na projekt plakatu poruszającego problematykę przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych;
- opracowanie, wykonanie i dystrybucję materiałów informacyjnych, dotyczących możliwości skorzystania z profesjonalnej pomocy;
- organizację pikników o charakterze integracyjnym i międzypokoleniowym.
3. Wzrost kompetencji profesjonalistów, realizowany poprzez szkolenia dla specjalistów, ukierunkowane na pozyskanie wiedzy umożliwiającej kompleksową, skoordynowaną współpracę podmiotów działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Okres realizacji Projektu: styczeń - grudzień 2023 r.
Całkowita wartość Projektu: 286.800,00 zł.
Szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej
dla osób starszych i niepełnosprawnych
W dniach 20, 21 oraz 25 kwietnia 2023 r. zostały przeprowadzone stacjonarne szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej dla osób starszych i niepełnosprawnych. Program szkolenia obejmował część teoretyczną i praktyczną, w trakcie których beneficjenci Projektu, pod okiem instruktorów, mieli możliwość nabycia wiedzy nt. zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestnicy zajęć m.in.: wykonywali ćwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej dorosłego na specjalistycznych fantomach kontrolujących uciśnięcia i wdechy, uczyli się jak reagować w sytuacjach szczególnych, (tj. podczas napadu drgawek, zakrztuszenia), jak stosować pozycję bezpieczną, czy też zaopatrywać różnego rodzaju rany (w tym ćwiczenia na specjalnym symulatorze krwotoków z wykorzystaniem opatrunków). Zakres wiedzy instruktorów, ich doświadczenie oraz umiejętność nawiązywania kontaktu z uczestnikami szkoleń przełożyły się na podniesienie świadomości i poziomu wiedzy odbiorców w zakresie reagowania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia najbliższego otoczenia, a także ich własnego bezpieczeństwa.
Uczestnikom szkoleń dziękujemy za tak liczny udział i jednocześnie gratulujemy odwagi w przełamywaniu barier.
Szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej zostały zrealizowane w ramach Programu „Sprawiedliwość”, finansowanego ze środków funduszy norweskich i środków krajowych.
Trening relaksacyjny dla osób starszych
i niepełnosprawnych
Dnia 30 maja 2023 r. zorganizowano trening relaksacyjny dla osób starszych i niepełnosprawnych, ukierunkowany m.in. na poznanie metod obniżania napięcia układu nerwowego oraz zmniejszanie reakcji organizmu w sytuacji stresowej. Prowadzący zajęcia psycholog w ciekawy i bardzo przystępny sposób przedstawił uczestnikom techniki radzenia sobie ze stresem oraz zastosował przekazaną wiedzę w praktyce podczas treningu w formie progresywnej relaksacji mięśni wg Jacobsona.
KRAV MAGA dla osób starszych
W dniach 13 i 14 czerwca 2023 r. odbyły się warsztaty dla seniorów oparte na systemie samoobrony Krav Maga.
Celem szkolenia było m.in. podniesienie świadomości uczestników w zakresie funkcjonowania ludzkiej psychiki i ciała w sytuacjach stresowych, uzmysłowienie im własnych ograniczeń i mocnych stron w kontekście realnych sytuacji zagrożenia zdrowia i życia oraz uświadomienie znaczenia takich czynników jak element zaskoczenia, intuicja, czujność, czy też prawidłowa ocena zagrożenia.
Piknik Integracyjny
Za nami pierwszy Piknik Integracyjny realizowany w ramach projektu „Bliscy nie krzywdzą - bliscy kochają II”, którego głównym założeniem było podniesienie świadomości społecznej w zakresie problemu przemocy wobec osób starszych i osób niepełnosprawnych oraz przeciwdziałanie dyskryminacji i zwalczanie stereotypów w tym obszarze.
Wydarzenie odbyło się na terenie zielonym MOPS 27 czerwca br. Na Uczestników Pikniku - i tych dużych i tych małych - czekało wiele atrakcji, tj. stanowiska animacyjne, balony, dmuchana zjeżdżalnia, eurobungee, sumo, gry, zabawy i konkursy, poczęstunek, stoiska informacyjne instytucji i służb działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz wystawa prac plastycznych, które powstały w ramach konkursu plastycznego.
Udział w przedsięwzięciu wzięło łącznie 355 osób, w tym m.in.: Uczestnicy Projektu oraz ich najbliższe otoczenie, uczestnicy placówek wsparcia - Dziennego Domu „Senior+”, Środowiskowego Domu Samopomocy, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, członkowie zrzeszeni w organizacjach pozarządowych działających na rzecz osób starszych (Klub Seniora, Bartoszycki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów) oraz na rzecz osób niepełnosprawnych - Stowarzyszenie Integracji Osób Niepełnosprawnych (Partner Projektu), a także przedstawiciele instytucji współpracujących na co dzień z Ośrodkiem.
Organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa bez zaangażowania wielu osób i naszych stałych Partnerów. Szczególne podziękowania kierujemy do Pracowników Zakładu Usług Komunalnych w Bartoszycach. Dziękujemy również Komendzie Powiatowej Policji w Bartoszycach, Przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Koordynatorowi Lokalnego Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Prawnej SAPERE AUDE w Bartoszycach za przygotowanie stoisk informacyjnych.
Drugi Piknik Integracyjny za nami!
W dniu 31 sierpnia br. na terenie zielonym MOPS odbył się drugi Piknik Integracyjny, realizowany w ramach projektu „Bliscy nie krzywdzą - bliscy kochają II”. Głównym założeniem całego wydarzenia była nie tylko integracja międzypokoleniowa, możliwość wspólnej zabawy i aktywnego spędzenia czasu, ale przede wszystkim podniesienie świadomości społecznej w zakresie problemu przemocy wobec osób starszych i osób z niepełnosprawnościami oraz przeciwdziałanie dyskryminacji i zwalczanie stereotypów w tym obszarze.
Na Uczestników czekało wiele ciekawych atrakcji, m.in. stanowiska animacyjne (wykonywanie przypinek, biżuterii, mydełek oraz slime), dmuchane zjeżdżalnie i dmuchany tor przeszkód, fotobudka, kącik piękności (malowanie twarzy i brokatowe tatuaże), strefa gier, wata cukrowa i popcorn. Przygotowano również stoiska informacyjne instytucji i służb działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie tj.: Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach, Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Lokalnego Punktu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Prawnej SAPERE AUDE w Bartoszycach. Nie zabrakło także dodatkowych elementów - wydarzeniu towarzyszyły bowiem wystawy prac, które powstały w ramach konkursu plastycznego oraz w trakcie XXII Integracyjnego Pleneru Plastyki.
Udział w przedsięwzięciu wzięło łącznie 365 osób, w tym m.in.: Uczestnicy Projektu oraz ich najbliższe otoczenie, uczestnicy placówek wsparcia - Dziennego Domu „Senior+”, Środowiskowego Domu Samopomocy, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, członkowie zrzeszeni w organizacjach pozarządowych działających na rzecz osób starszych (Klub Seniora, Bartoszycki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów) oraz na rzecz osób niepełnosprawnych - Stowarzyszenie Integracji Osób Niepełnosprawnych (Partner Projektu), a także przedstawiciele instytucji współpracujących na co dzień z MOPS.
Serdecznie dziękujemy Wszystkim za udział!
Projekt „Bliscy nie krzywdzą - bliscy kochają II” współfinansowany jest ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 w ramach Programu „Sprawiedliwość”.
Szkolenie z psychologiem dla opiekunów osób starszych i osób z niepełnosprawnościami
W dniu 5 i 12 września 2023 r., w ramach Projektu „Bliscy nie krzywdzą - bliscy kochają II”, realizowanego przez MOPS w Bartoszycach w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Integracji Osób Niepełnosprawnych w Bartoszycach, zorganizowano szkolenie z psychologiem, ukierunkowane na nabywanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych związanych ze sprawowaniem opieki nad osobami zależnymi. W zajęciach udział wzięli Uczestnicy Projektu opiekujący się na co dzień osobami starszymi lub osobami z niepełnosprawnościami.
W trakcie spotkań omówiono możliwe do wystąpienia sytuacje trudne związane z codzienną opieką, m.in. kwestię występowania zaburzeń zachowania u osób objętych wsparciem, ich stanu zdrowia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego), aspekt częstego braku wsparcia ze strony innych (w tym także członków rodzin), trudności w pogodzeniu ról społecznych opiekuna (np. roli rodzica, małżonka, pracownika) ze sprawowaniem opieki oraz dbałości o własny stan zdrowia i dobrostan psychiczny.
Prowadzący odniósł się także do zagadnienia wypalenia zawodowego (omówił jego przyczyny, objawy i skutki) oraz kwestii dbałości opiekunów o własne potrzeby i emocje.
Prelekcja dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych
14 września 2023 r. na terenie zielonym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach zorganizowano spotkanie z prawnikiem, świadczącym porady prawne w ramach Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, funkcjonującego w Bartoszycach.
Uczestnicy spotkania uzyskali m.in. informacje na temat profilaktyki przemocy wobec osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. W zakres tematyczny prelekcji weszła również kwestia ochrony osób starszych i niepełnosprawnych przed nadużyciami, zaniedbaniami i zaniechaniami. W szczególności Uczestnikom zasygnalizowano gdzie mogą szukać pomocy, w sytuacji kiedy są zarówno jej ofiarami, jak i świadkami.
Prowadząca spotkanie przedstawiła także informacje nt. działalności Nieodpłatnego Punktu Pomocy Prawnej - kto i kiedy może skorzystać ze wsparcia i w jaki sposób można się zarejestrować na poradę. Ponadto omówiła:
- zagadnienia związane z przekazywaniem własności za życia człowieka oraz ewentualną rezygnację z tego przekazania,
- rodzaje testamentów, kwestie ich sporządzania i sytuowania,
- pożyczki dla osób trzecich oraz warunki ich unieważniania.
Szkolenie dla opiekunów osób starszych i osób
z niepełnosprawnościami
W dniu 22 września 2023 r. w ramach Projektu „Bliscy nie krzywdzą - bliscy kochają II”, realizowanego przez MOPS Bartoszyce w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Integracji Osób Niepełnosprawnych w Bartoszycach, zorganizowano szkolenie ukierunkowane na podniesienie umiejętności pielęgnacyjnych i opiekuńczych dla opiekunów osób starszych i osób z niepełnosprawnościami.
W trakcie szkolenia, prowadzonego przez certyfikowanego trenera w amerykańskim programie edukacyjnym o demencji „Pozytywne podejście w opiece”, uczestnicy zostali m.in. zapoznani z nowoczesnym podejściem do opieki nad osobami z demencją. Omówiono pojęcie demencji oraz zmiany jakie zachodzą w mózgu podczas jej występowania. Poruszono kwestię najczęściej występujących rodzajów choroby oraz ich symptomy. Zaprezentowano nowe umiejętności wykorzystywane współcześnie w opiece nad osobami z demencją (m.in. jak podejść do osoby chorej; jak chwycić osobę podczas spaceru tak, aby czuła się bezpiecznie; jak zaprojektować przestrzeń, w której przebywa). Poruszono także kwestię czynników ryzyka, które zwiększają możliwość zachorowania oraz sposoby spowalniania rozwoju choroby.
Prowadząca przekazała również informacje na temat organizacji funkcjonujących na świecie i zajmujących się osobami z demencją. Dzięki pracy tych organizacji wiedza na temat choroby jest obszerna, można ją diagnozować wcześniej i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Omówiono także kwestię konieczności dbania o samych siebie (jako osób opiekujących się innymi) oraz korzystania z pomocy innych w myśl zasady, że nawet najbardziej zaangażowany opiekun nie jest w stanie sprawować opieki bez chwili wytchnienia.